Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

By Kwiecień 11, 2019 Informacje ogólne

Przed przystąpieniem do montażu instalacji fotowoltaicznej, najważniejszy jest właściwy dobór mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych wielkość instalacji powinna być dobrana tak, by wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała rocznego zużycia. W prawidłowym doborze pomoże ekspert SunEffect, lecz warto jednak wiedzieć od czego zależy dopasowanie wielkości elektrowni słonecznej.

Ile energii zużywa dom?

Przy określeniu zapotrzebowania najlepiej posłużyć się rachunkami za energię elektryczną, które odpowiadają bieżącemu zużyciu. Ekspert na ich podstawie może precyzyjnie określić odpowiednią moc, tak aby maksymalnie wykorzystać system upustów.
Oczywiście już na tym etapie warto zastanowić się czy w gospodarstwie domowym nie pojawią się za chwilę nowe energochłonne urządzenia lub zmieni się sposób ogrzewania na elektryczne.

Zgodnie z systemem opustów dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh, w przypadku instalacji o mocy 10-50 kW rozliczenie odbywa się w stosunku ilościowym 1 do 0,7 kWh.

Możliwości montażowe oraz wybór technologii

Na etapie audytu należy sprawdzić możliwości montażowe, w tym rodzaj powierzchni dachu, ekspozycji powierzchni względem słońca, kąta nachylenia oraz możliwości występowania zacienienia. Występowanie niekorzystnych warunków montażowych może spowodować wzrost mocy instalacji, tak aby pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.

Przewymiarowanie czy niedowymiarowanie?

Najlepiej jeśli instalacja dobrana jest tak by w pełni pokrywała zapotrzebowanie gospodarstwa, jednak nie zawsze się to udaje. Zainstalowanie mniejszej mocy skutkuje jedynie tym, że oszczędności na rachunkach za prąd będą mniejsze. Okres zwrotu instalacji fotowoltaicznej (ze względu na niższe koszty inwestycji) pozostanie na podobnym poziomie jak w przypadku instalacji pokrywającej w pełni zapotrzebowanie. Za duża moc instalacji to wyższe nakłady finansowe na inwestycję i długi okres zwrotu. Oszczędności nie są większe ponieważ nadmiar energii pozostaje utracony.

Leave a Reply