Wydajność instalacji fotowoltaicznych w Polsce

By Kwiecień 11, 2019 Informacje ogólne

Mimo dynamicznego rozwoju fotowoltaiki w Polsce można spotkać się z opiniami że w naszym kraju wydajność paneli fotowoltaicznych ze względu na słabe nasłonecznienie jest niska. Czy jest to prawda?

Wpływ nasłonecznienia na wydajność

Na wydajność paneli fotowoltaicznych ma wpływ ilość energii promieniowania słonecznego, która zostaje zamieniona w energię elektryczną. Nasłonecznienie jest wielkością charakteryzującą promieniowanie słoneczne, dlatego też jego poziom ma istotny wpływ na wydajność ogniw. Nasłonecznienie mierzy się je jako wartość sumy natężenia promieniowania słonecznego na określoną powierzchnię i w określonym czasie. Wielkość nasłonecznienia wyrażana jest w jednostkach energii na powierzchnię, zwykle w W/m² lub kWh/m2. Słońce zapewnia więc stabilność produkcji energii i nie różni się znacznie z roku na rok.

Nasłonecznienie w Polsce

W Polsce nasłonecznienie jest prawie równomierne i plasuje się w przedziale od 1050 – 1160 kWh/m²/rok. W Polsce nie odnotowuje się wyjątkowo niskich wartości nasłonecznienia, dlatego też systemy fotowoltaiczne produkują i będą produkować podobną ilość energii na terenie całego kraju. Niezależnie od tego, gdzie znajduje się Twój dom, z fotowoltaiką obniżysz swój rachunek za prąd.

 

 

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce, a w Europie?

Liderem fotowoltaiki w

są Niemcy które znajdują się na tej samej szerokości geograficznej co nasz kraj. Mitem jest że południowoeuropejskie upały sprzyjają produkcji energii z paneli fotowoltaicznych. Wysoka temperatura powoduje nagrzewanie ogniw, co wpływa na spadek ich sprawności. Tym samym tamtejsze panele fotowoltaiczne produkują mniej energii.

W czołówce krajów wykorzystujących energię ze słońca znajduje się także Wielka Brytania, która ma nasłonecznienie prawie o 25% gorsze od naszego, ale warunki te wciąż są one na tyle dobre, że fotowoltaika przynosi realne korzyści.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest na tyle dobra, że udział fotowoltaiki w bilansie energetycznym kraju z roku na rok stale rośnie i jest ona bardzo dobra inwestycją w kierunku niezależności energetycznej.

Leave a Reply